Kaia Kanepi kohutav ärakukkumine USA lahtisdel
Sport | 04 Sep 2022  | Margus JukkumEWR
  FB   Tweet   Trüki    Comment   E-post
Kaia Kanepi (WTA 34) kaotas oma teise ringi matši USA lahtistel Aryna Sabalenkale (WTA 6) 6-2, 6-7(8), 4-6.

Kuigi kaotus on kaotus, kaotuste keerdkäike, eriti kaotuste, kus läbi näppude on libisenud suur eduseis, on raske luubi alla võtta, sest keegi ei taha nende juures pikalt seiskuda ja põhjusi lahti harutada. Tihti on tegemist vaimse seisuga, deemonid ja kuratlikud kartused, milledest saab vast ainult jagu psühhiaatri abiga. On tavapärane tänapäeval näha tippsportlaste tugimeeskondades lisaks treenerite ja füsioterapeutide kõrval ka psühholooge, kes tegelevad sportlase vaimse seisundiga.

Mis siis juhtus?

Matš algas hilispealelõuna viiendal väljakul. Ilm oli päikesepaisteline, kakskümmend üheksa kraadi soojust. Niiskust eriti ei olnud õhus. Viies väljak on varasematel aastatel olnud harjutusväljak ja see on tunduvalt kiirema kattega kui staadioni teised väljakud ja selliselt kindlasti rohkem meeltmööda mõlema naise mängule.

Matš algas rabedalt. Sabalenka kingib topelveaga Kanepile esimese geimi, aga Kanepi annab selle murde tagasi järgmises geimis, sest ta serv on teadmatult kuhugi kadunud. Alles neljandas geimis Kanepi leiab oma rütmi ja mänguhoog nüüd soosib teda. Ta võidab esimese seti kindlalt kahekümne minutiga 6-2.

Esimese seti mänguhoog kandub üle teise setti ja Kanepi on kahekümne viie minutiga rebinud ette 5-1. Sabalenka siis mängib ühe päris jõulise servigeimi ja seis on 5-2, kui Kanepi alustab servimist matši võidule. Ta eksib kohe topeltveaga, millele järgnevad kaks lihtviga ja geimi seis on äkki 0-40. Mingi kardinaalne muutus on haaranud Kanepit. Kõige lihtsamad löögid lendavad kas võrku või auti. Serv on pehme ja hale jäljend ta tavapärasest. Sabalenka murrab ja siis hoiab oma servi. Seis on 5-4 ja siis 5-5 ja 5-6. Sabalenka on nüüd viis mängu järjest võitnud. Mingi imega Kanepi suudab oma järgmist servi hoida ja hoida veel nulliga, et saata sett kiiresse lõppmängu.

Mingil määral Kanepi mäng toibus, aga ootamatult õnn pööras talle nüüd selja. Otsustav hetk oli matšipunkt 7-6 Kaia servil ja mäng läks rabelemiseks võrgu juures. Sabalenka virutas ühe volle jõuliselt tagasi Kanepi poolele. Kaia oli õiges kohas reket püsti, et vollet tagasi saata, aga Sabalenka löök tabas hoopis võrgulinti ja põrkas kõrgele üle Kanepi pea äärejoone vahel sisse. See põrge oli nii kiire ja ootamatu, et hetkeks keegi ei saanud aru mis oli täpselt toimunud. Teise seti võidab Sabalenka 7-6(8).

Kolmandas seti viiendas geimis Sabalenka läheb murdega juhtima 3-2. Kuna Sabalenka mängutase ja enesekindlus kogu aeg tõusevad, siis sellest edust piisab. Kaia Kanepi kaotab matši 6-2, 6-7(8), 4-6.

Oli see kõik juhus? Ülikehv tööpäev?

See on nüüd teine kord sel hooajal, kui Kaia Kanepi mäng on täiesti liimist lahti tulnud ja ta ei ole olnud suuteline eduseisust mängu lukustada. Juunis Berliini Bett lahtistel (WTA 500) esimeses ringis Kaia Kanepi oli esimese seti võitnud kiires lõppmängus Karolina Pliškova (WTA 7) vastu. Sellele järgnes turm, kus ta kaotas järgmised 12 geimi järjest. Lõppseis oli 7-6, 0-6, 0-6.

Tennises kõige tuntum ärakukkumine toimus Wimbledonis 1993, kui finaalis tsehhitar Jana Novotná oli servimas 40-30 eduseisus viimases setis, et minna juhtima 5-1 Steffi Graffi vastu. Sealt edasi ta enam ei saanud. Kuigi see matš lõppes emotsionaalselt pisarate vooluga, Novotná suutis oma mängu uuesti jalule seada ja võitis lõpuks Wimbledoni viis aastat hiljem.

WTA arhiivid kuhjuvad statistikast iga mängija ja mängu kohta. Koostakse ka nimekirju mängjatest, kes on suutnud matšipunkti kaotusseisust väljuda ja võita. Selle aasta esimene selline võit toimus Austraalias Melbourne'i Summerset turniiril, kus esimeses ringis Kaia Kanepi võitis Jaqueline Christiani 6-7(2), 7-6(7), 6-2. Kanepi päästis kaks matšpalli teise seti kiires lõppmängus.

See sisemine jõud ja enesekindlus on Kaia Kanepil olemas. Seda tuleb kõik uuesti leida.