President Ilves annab teenetemärgi 268 inimesele (5)
Eestlased Eestis 10 Feb 2008  EWR
    Trüki   E-post   FB     
 - pics/2008/02/18954_1.jpg
President Toomas Hendrik Ilves annab tänavu teenetemärgid 268 inimesele, eelmisel aastal tunnistas president 342 inimest.

President T.H. Ilves kirjutas täna alla otsusele, millega andis seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks 268 Eesti Vabariigi kodanikule või välismaalasele riiklikud autasud, teatas presidendi kantselei.

"Oma riigi 90. aastapäeva eel tänab ja austab Eesti riiklike autasudega inimesi, kes oma tegevusega on aidanud kaitsta, hoida ja edendada Eesti Vabariiki," kirjutas Ilves otsuse eessõnas.

"Eesti Vabariik püsib meie kodanike julgusel ja teotahtel. Eesti Vabariik püsib inimestel, kes on pühendunud oma kutsetööle, ühiskondlikule tegevusele ja oma peredele," rõhutas riigipea.

"Eesti tänab arste, õpetajaid, teadlasi, kohaliku elu eestvedajaid, kultuuritegelasi, vabadusvõitlejaid, politseinikke, kaitseväelasi ja riigiametnikke nagu ka inimesi, kelle tegevus on aidanud meil iseseisvuse taastamise järgselt võimalikult kiiresti oma riik tugevaks muuta," lisas ta.

Ilves pöördus ka Eesti sõprade poole välisriikides. "Eesti Vabariik tänab meie sõpru ja toetajaid maailmas, kes läbi oma tegevuse on aidanud selgitada ja toetada meie taotlusi, kes on aidanud Eesti häälel kõlada ja meie unistustel teoks saada."

2006. aastal jagas teenetemärke president Arnold Rüütel, kes tunnustas siis 834 inimest.

AUTASUD JAGUNEVAD JÄRGMISELT:

Maarjamaa Risti kett
Aníbal António Cavaco Silva - Portugali president, Eesti okupeerimise mittetunnustamis-poliitika toetaja

Maarjamaa Risti I klass
Ivars Godmanis - Eesti-Läti suhete edendaja

Maarjamaa Risti II klass
George Robert Ackworth Conquest - ajaloolane, totalitarismikuritegude uurija

Maarjamaa Risti III klass
Anne Applebaum - ajakirjanik, ajaloouurija, Ameerika Ühendriigid
Antony James Beevor - ajaloolane, Suurbritannia
Marshall S. Billingslea - Eesti-NATO koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid
Jelena Bonner - inimõiguste kaitsja, Venemaa
Ivor Norman Richard Davies - ajaloolane, Suurbritannia
Svante Pääbo - evolutsioonigeneeetik
António Luís Santos da Costa - Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja, Portugal
Raimondas Šukys - Eesti-Leedu suhete edendaja
Andrzej Wajda - kinorežissöör, Poola

Maarjamaa Risti IV klass
Dmitri Bertman - lavastaja, Venemaa
Ludwig Biewer - Eesti-Saksa suhete edendaja
Lee Edwards - kommunismiohvrite mälestuse jäädvustaja, Ameerika Ühendriigid
Robert Fripp - Eesti-Suurbritannia kultuurisuhete edendaja
Jekaterina Genijeva - Eesti-Venemaa kultuurisuhete edendaja
Jelle Quirinus Goes - jalgpallitreener, Holland
Vésteinn Hafteinsson - kergejõustikutreener, Island
Ali Galip Ilter - Eesti-Türgi suhete edendaja
Kaisu Lahikainen - eesti kirjanduse tõlkija, Soome
Raili Kirsikka Moring - Eesti-Soome kultuurisuhete edendaja
I.brahim Ethem Okudur - Eesti-Türgi suhete edendaja
Arnoldus Dick Pijpers - jalgpallitreener, Holland
Heikki Alfred Pöntiskoski - Eesti-Soome suhete edendaja
Gunnar Riberholdt - Eesti NATOga liitumisele kaasaaitaja, Taani
Sergey Shub - Eesti-Vene kultuurisuhete edendaja
Eva Toulouze - Eesti-Prantsuse kultuurisuhete edendaja
Risto Juhani Uimonen - Eesti-Soome suhete edendaja
Eberhard Klaus Wolfgang Winkler - Eesti-Saksa kultuurisuhete edendaja
Robert von Lucius - Eesti-Saksa suhete edendaja

Maarjamaa Risti V klass
Milton Davis - Kaitseliidu ja Ameerika Ühendriikide Rahvuskaardi koostöö edendaja
Georg Gorrissen - Eesti-Saksa koostöö edendaja
Kristiina Kyllikki Häikiö - Eesti-Soome suhete edendaja
Robert Kupiecki - Eesti NATOga liitumisele kaasaaitaja
Maria Eduarda Peixeiro - Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja, Portugal
Peter Petersen - Eesti-Saksa kultuurisuhete edendaja
Pertti Juhani Pyhtilä - Eesti-Soome kultuurisuhete edendaja
César Seoánez Calvo - Eesti-Hispaania koostöö edendaja
Markku Seppä - Eesti soomepoiste tegevuse toetaja
Jacques van Trommel - Eesti-Hollandi suhete edendaja

Riigivapi II klass
Ene Ergma - Riigikogu esimees
Juhan Parts - endine peaminister
Toomas Varek - endine Riigikogu esimees


Riigivapi III klass
Marina Kaljurand - diplomaat, välissuhete edendaja

Riigivapi IV klass
Hans-Heikki Laja - vabadusvõitleja

Riigivapi V klass
Ülo Adamson - vabadusvõitleja
Viktor Merila - vastupanuvõitleja
Aksel Morrisson - vabadusvõitleja
Valve Poormeister - vabadusvõitleja
Jaan Sassor - vabadusvõitleja
Ants Tamm - vastupanuvõitleja
Helmi Vilu - vabadusvõitleja

Valgetähe I klass
Ingrid Rüütel - rahvaluuleteadlane, Eesti presidendi abikaasa institutsiooni edendaja

Valgetähe III klass
Eerik-Niiles Kross - Eesti NATOga liitumisele kaasaaitaja
Ann Marvet - looduskaitse edendaja, ajakirja Eesti Loodus kauaaegne toimetaja
Marika Mikelsaar - teaduse edendaja, mikrobioloog, TÜ emeriitprofessor
Mart Min - teaduse edendaja, tehnikateadlane, TTÜ professor
Märten Ross - panganduse edendaja
Riivo Sinijärv - Eesti välissuhtluse arendaja
Andres Sutt - panganduse edendaja
Indrek Tarand - Eesti Euroopa Liidu ja NATOga liitumisele kaasaaitaja

Valgetähe IV klass
Sale Ajalik - riigikontrolli ametnik
Andres Haamer - ettevõtluse edendaja
Alo Heinsalu - riigiametnik
Joakim Johan Helenius - ettevõtluse edendaja
Uku Hänni - riigiametnik
Ivari Ilja - pianist, EMTA professor
Tatjana Jaanson - sõudetreener, spordielu edendaja
Henno Kirikmäe - eestikeelse hariduse edendaja Rootsis
Eha Komissarov - kunstiteadlane
Jüri Lauter - kohaliku elu edendaja
Harry Liiv - riigiametnik, keskkonnahoiu korraldaja, Eesti Euroopa Liiduga liitumisele kaasaaitaja
Piret Lilleväli - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Margus Lopp - keemik, TTÜ professor
Anne Mala - riigiametnik, raamatupidaja
Ann Marksoo - geograaf, TÜ emeriitprofessor
Imbi Markus - riigiametnik, jurist
Merike Merilain - sünoptik
Kaie Mihkelson - näitleja
Kalle Muuli - ajakirjanik
Tiina Mõis - ettevõtluse edendaja
Jaan Sven Männik - elektroonilise side valdkonna edendaja
Raul Narits - õigusteadlane, TÜ professor
Artur Nilson - metsateadlane, EMÜ emeriitprofessor
Kaul Nurm - maaelu edendaja
Rein Oja - näitleja
Boris Oks - rahvusvähemuste koostöö korraldaja
Mari Pedak - riigiametnik
Märt Rahamägi - kutsehariduse edendaja
Ants Randmaa - ettevõtluse edendaja
Erich Rannu - ettevõtluse edendaja
Jaan Riis - looduskaitse edendaja
Anvar Samost - ajakirjanik
Teet Seene - haridus- ja teaduselu edendaja, TÜ emeriitprofessor
Jüri Sepp - majandusteadlane, TÜ professor
Tiit Sepp - notar
Mare-Mall Siimpoeg - Eesti Naisliidu tegevuse edendaja
Juta Siirak - kohaliku ja kirikuelu edendaja
Ants Sild - ettevõtluse edendaja
Helve-Esta Sillamaa - kohaliku elu edendaja, maasirepressioonide uurija
Malle Talvet-Mustonen - diplomaat, välissuhtluse edendaja
Kalle Tammemäe - Infotehnoloogia Kolledži rektor
Laine Tarvis - kohaliku elu edendaja Eesti saartel
Harald Tikk - veterinaariateadlane, EMÜ emeriitprofessor
Mati Uus - energeetik
Toomas Vaga - eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides, kirikuelu edendaja
Mihhail Veller - kirjanik
Marika Väli - kohtuarst

Valgetähe V klass
Hillar Aarelaid - infoturbe arendaja
Madis Alvre - eestluse hoidja Austraalias
Lauri Bambus - diplomaat, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Astrid Brandmeister - massirepressioonide uurija
Marek Helm - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Luise-Maria Jõers - kohaliku elu edendaja
Herta Jänis - erivajadustega laste kasvataja
Helju Kaal - filoloog, Emakeele Seltsi tegevuse edendaja
Regina Kakhidze - eestluse hoidja Gruusias
Erik Kalda - ajakirjanik
Marite Kallasmaa - eetrinõustaja, endine telediktor
Erikh Kalling - eestluse hoidja Ukrainas
Jakob Kaplan - ajaloo talletaja
Osvald Kimask - muinsuskaitsja
Kai Kimmel - looduskaitsja
Madli Kirchoff - kohaliku elu edendaja
Jaanus Kirikmäe - diplomaat, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Paavo Kuiv - riigiametnik
Nora Kutti - spordielu edendaja
Merle Küngas - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Maris Lauri - majandusanalüütik
Art Leete - etnoloog, TÜ professor
Virve Leht - kohaliku elu edendaja
Agu Leinfeld - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Maige Lepp - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Malle Ling - riigiametnik, infotehnoloogia arendaja
Mare Litnevskaja - eestluse hoidja Ukrainas
Tiia Luuk - õpetaja
Helle-Reet Martinson - Eesti Tervishoiu Muuseumi arendaja
Ela-Heigi Martis - TÜ ajaloo talletaja
Toomas Metsala - eestluse hoidja Kanadas
Tanel Moora - muinsuskaitsja
Marko Mäetamm - maalikunstnik
Mall Mälberg - raadioajakirjanik
Kristina Mänd - kodanikuühiskonna edendaja
Hovard Nurme - kohaliku elu edendaja
Meelis Oidsalu - riigiametnik
Anu Pajo - riigiametnik
Lea Palmre - riigiametnik, looduskaitsja
Viljar Peep - riigiametnik, jurist
Franek Persidski - riigiametnik
Pilvi Piirsalu - riigiametnik
Tiiu Põld - ajakirjanik
Kristo Põllu - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Anne Rande - lastekirjanduse väärtustaja
Gaida Rattus - diplomaat, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Craig Rawlings - Eesti-Ameerika majandussuhete edendaja
Riina Roose - kultuurielu edendaja
Meeme Saareväli - orkestrant, muusikapedagoog
Priit Seimann - riigiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Tiiu Sild - teaduse populariseerija
Riina Sildos - filmikunsti edendaja
Aare Sotnik - riigiametnik
Anatoli Štšura - muusikaelu edendaja
Leo Timpka - eestikeelse koolihariduse edendaja Rootsis
Marek Uusküla - riigiametnik, tollisüsteemi edendaja
Pavel Varunin - vähemusrahvuste koostöö edendaja
Leino Vessart - põllumajanduse edendaja
Toomas Voll - koorijuht ja muusikaõpetaja
Ants Vooremaa - ajaloo talletaja
Aime Võsu - riigiametnik, riigihangete valdkonna edendaja

Valgetähe medal
Harry Erm - massirepressioonide uurija
Maie-Hele Segerkrantz - raamatukujundaja
Ilme Soom - massirepressioonide uurija

Eesti Punase Risti II klass
Helgi Silm - arstiteadlane, tervishoiu edendaja, TÜ professor
Väino Sinisalu - neurokirurg, tervishoiu edendaja

Eesti Punase Risti III klass
Raul Adlas - kiirabiarst
Heino-Enn Arpo - uroloog, tervishoiu edendaja
Peeter Dmitriev - uroloog, tervishoiu edendaja
Wolfgang Hasse - arst, humanitaarabi vahendaja, Saksamaa
Ann Paal - lastearst, tervishoiu edendaja
Hans–Herbert Wegener - arst, humanitaarabi vahendaja, Saksamaa

Eesti Punase Risti IV klass
Pieter Boerefijn - humanitaarabi vahendaja
Vladimir Goronkov - päästeametnik
Aino Janitzki - humanitaarabi vahendaja
Illar-Johannes Lipson - humanitaarabi vahendaja
Johannes Metsar - puuetega inimeste abistaja
Ly Mikheim - puuetega inimeste abistaja
Herold Saare - tervishoiu edendaja
Helgi Sooaru - humanitaarabi vahendaja
Maret Truuvert - humanitaarabi vahendaja

Eesti Punase Risti V klass
Endla Härm - vereandja
Grete Lehtla - tervishoiu edendaja, AIDSi ennetuse nõustaja
Anne Link - vereandja
Tatjana Mihhailova - vereandja
Tiia Rebane - hoolduspere ema
Ene-Reet Veiper - eakate abistaja
Heldur Vosman - vereandja

Kotkaristi II klass
Raivo Aeg - politseipeadirektor

Kotkaristi III klass
Tadeusz Budzik - Eesti-Poola politseikoostöö edendaja
Vytautas Grigaravic(ius - Eesti-Leedu politseikoostöö edendaja
Fatislav Keivsar - kaitsepolitseiametnik
Margus Kotter - politseiametnik
Aldis Lieljuksis - Eesti-Läti politseikoostöö edendaja
Tarmo Miilits - politseiametnik
Raivo Palu - politseiametnik
Kalev Prillop - politseiametnik
Stefan Strömberg - Eesti-Rootsi politseikoostöö edendaja
Karlheinz Viereck - Eesti-Saksamaa kaitsekoostöö edendaja

Kotkaristi IV klass
Kalvi Almosen - politseiametnik
Sergei Futkin - politseiametnik
Kristian Jaani - politseiametnik
Merike Johanson - kaitseväelane, kolonelleitnant
Indrek Jõgi - piirivalveametnik
Veiko Järva - politseiametnik
Märt Männik - politseiametnik
Timo Nieländer - kaitsepolitseiametnik
Kert-Robert Nõmme - kaitseväelane, kapten
Ragnar Pirk - kaitsepolitseiametnik
Maksim Rozalka - kaitsepolitseiametnik
Rauno Sirk - kaitseväelane, major
Raivo Terve - piirivalveametnik, piirivalvekolonelleitnant
Aleksander Toots - kaitsepolitseiametnik
Andres Truss - politseiametnik
Lauri Tumm - kaitseväelane, kaptenmajor

Kotkaristi V klass mõõkadega
Eero Aija - kaitseväelane, nooremleitnant
Kaido Kivistik - kaitseväelane, leitnant
Tõnis Kurm - kaitseväelane, nooremleitnant
Leo Käige - kaitseväelane, kapten
Tõnis Metjer - kaitseväelane, leitnant
Ranno Raudsik - kaitseväelane, leitnant

Kotkaristi V klass
Lui Eek - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Richard Eesmaa - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Elmar Hollmann - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Oskar Järve - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Vambola Karro - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Voldemar Lillak - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ants Maidla - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Toomas Malleus - piirivalveametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja, piirivalvemajor
Leon Meier - piirivalveametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja, piirivalvemajor
Leopold Padjus - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Urmas Popp - politseiametnik
Alar Ridamäe - politseiametnik
Leo Roomets - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Margo Rumask - politseiametnik
Raul Savimaa - politseiametnik, Eesti Schengeni viisaruumiga ühinemisele kaasaaitaja
Voldemar Selter - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
August-Voldemar Spitz - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Karl-Kalju Sullakatko - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Vello Valdes - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Aksel Viisut - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Frits Välbe - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Kotkaristi kuldrist mõõkadega
Enn Adoson - kaitseväelane, vanemveebel
Jaune Engel - kaitseväelane, nooremveebel
Ago Kits - kaitseväelane, veebel
Kadri Rodima - kaitseväelane, veebel

Kotkaristi kuldrist
Raul Hindov - kaitseliitlane, mitmekordne Erna retke võitja
Alar Nigul - kaitseliitlane, mitmekordne Erna retke võitja
Kalev Nõmmeloo - kaitseliitlane
Jüri Reino - piirivalveametnik, piirivalvekapten
Tiit Riisalo - kaitseliitlane, mitmekordne Erna retke võitja
Kaido Ruul - kaitseliitlane, mitmekordne Erna retke võitja
Janek Tšeljadinov - endine politseinik, kaitseliitlane

Kotkaristi hõberist
Meinhard Arro - sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Peedu Erm - politseiametnik
Tanel Järvet - kaitseliitlane, mitmekordse Erna retke võitjameeskonna tugirühma liige
Toomas Männaste - kaitseliitlane, mitmekordse Erna retke võitjameeskonna tugirühma liige
Katrin Rohtla - politseiametnik

Kotkaristi raudrist
Karin Kaubi - politseikadett

Allikas: presidendi kantselei

Oliver Kahu
 
    Trüki   E-post   FB     
SÜNDMUSED LÄHIAJAL

Vaata veel ...

Lisa uus sündmus