Kossukroonika #4. Henri Drell näitamas head mängu Chicagos.
Sport | 18 Nov 2022  | Margus JukkumEWR
Nendele kes ei tea, "G" liiga sai alguse 2001 ja sellest on välja kujunenud NBA duubelmeeskondade liiga. Windy City Bulls, kus Henri Drell mängib, liitus "G" liigaga 2017, NBA klubi Chicago Bullsi duubelmeeskonnana. Drell liitus Windy City'ga selle aasta jaanuaris ning osales mängudes juba eelmisel hooajal. Uuel hooajal mis alles nüüd algas, on peetud senini neli mängu. Drell on endale teeninud koha põhikoosseisus ja on saanud keskeltläbi 27 minutit mänguaega igas mängus. Eelmisel hooajal Drell sekkus rohkem pingilt asendusmängjana.

Windy City'il on uus peatreener, Henry Domercant. Tundub, et ta usaldab Drelli ja Drelli mängu. Ehk see usaldus põhineb osalt ta enda kogemustele mängijana, kus ta pikalt pallis proffina Euroopas, peamiselt Kreeka, Itaalia ja Venemaa meeskondades. Ta on igati tuttav Euroopa kossu nüantsidega.

Drelli esimese kolme mängu keskmised näitajad on täiesti soliidsed. 27.2 minutit mänguaega, 12.3 punkti, kolmeste tabavus 63%. Ainult vabavisetega on asjad kummalisel kombel sandid. Drelli vabavisete protsent on 50%. "G" liigas see on nüüdseks probleem.

Kui mujal maailmas ja NBA's tehakse viga ja tulevad vabavisked, siis tavaliselt neid tuleb kas kaks või kolm, kui viga oli seotud viskega kolmese joone tagant. "G" liigas visatakse ainult üks vabavise. See üks, kui läheb sisse, loetakse ära kui kaks punkti või ka kolm, olenevalt olukorrast. Kui vabavise läheb mööda, siis mäng jätkub. Hetkel see on eksperimentaalne määruste muudatus. Tavalises "G" liiga mängus see reegel kehtib kuni viimase kahe minutini neljandas veerandis.Siis jätkatakse tavapäraste vabavisete reeglitega mis kanduvad üle ka lisaaja perioodile.

Kahtlemata see uus reegel teeb mängu kiiremaks, aga samaaegselt, see survestab viskajat, pannes teda kõik või mitte midagi olukorda. Raske väljakutse, kui oled nigelavõitu käega vabaviske joonel.

Windy City võitis oma hooaja esimese mängu 4. nov. Wisconsin Herdi vastu 115-110. Järgmisel õhtul Chicagos kaotati Herdile 112-102. Seitsmendal novembril võideti Motor City Cruise'i 125-109. Hooaja mängugraafik on tihe ja mängijad peavad olema erakordses vaimses ja kehalises seisundis, et sellega kõik toime tulla. Peab nentima, et Drell on füüsiliselt suurepärases vormis. Seda oli ka näha varem sel aastal Euroopa meistrivõistlustel, kus Drell mängis Eesti rahvuskoondises.

Kaheteistkümnendal novembril toimus huvitav pööre, kui Dalen Terry liitus Windy City'ga. Dalen Terry oli Chicago Bullsi esimese loosi valik NBA draftis. Kuigi Terry on Bullside meeskonna liige, on ta harva saanud seal mänguaega ning ta otsustas ise liituda Windy City'ga, et säilitada võistlusteravust oma mängus. Selles mängus oli teda näha koguni 33 minutit, mille jooksul ta viskas 18 punkti, noppis 8 lauapalli ja jagas 9 resultatiivset söötu.

Ääremärkusena Eesti fännidele, Dalen Terry mängis viimased kaks aastat Arizona Wildcatside ridades ülikoolide liigas NCAA, kus Kerr Kriisa oli tema meeskonnakaaslane.

Juba avaminutitest oli selge, et Terry on NBA tasemega mängumees. Ta ründas korvi julgelt ja kuigi liigutused ei olnud alati sujuvad, oli ta võimeline keha valitsema ja lahendama olukordi korviga. Erinevalt teistest mängjatest ta ei olnud palliga ihne.

"G" liigas mängud on tempokad, üks-ühe vastu lahingud, kus mitmed mängijad üritavad paisutada isiklikku punktistatistikat, lootes sellega silma paista ja teenida kutse NBA'sse.

Mängides Terry'ga esimeses veerandis, võttis Drell paar lauapalli ja sai kirja 6 punkti, neli neist kahe vabaviskega uue reegli alusel. Kaitses tegi Drell ühe nobeda liigutuse kui ta surus ja surus Iowa mängujuhti ja lõpuks lükkas puhtalt palli mehel käest ära nii, et Iowa kaotas palli viskekella määruse rikkumise tõttu. Selles veerandis Drell sai vähem mänguaega kui tavaliselt. Siin vist peatreener otsustas tihedamini vahetada välja mängijaid, et pakkuda paremat ülevaadet meeskonna koosseisust NBA Chicago Bullside treeneritele, kes kõik olid publiku seas jälgimas Dalen Terry'it.

Teisel veerandil Drell teeb paar algaja viga, mis varjutasid ta head mängu esimesel veerandil. Ühel Windy City ründel visatakse pall korvi poole keskpositsioonist. Drell on triivinud korvi alla kui pall läheb vastu rõngast ja põrkab ülesse. Drell kiirelt hüppab ja haarab palli ja surub selle rõngast läbi. Palli põrkest ei olnud päris selge kas see oleks sisse kukkunud või mitte. Vilemehed puhusid Drellile vea ja korv kustutati "basket interference" ehk korvi takistamise tõttu.

See oli ehtne näide eurooplase veast Ameerikas. Euroopa kossus, kui pall juba põrkab vastu korvirõngast, siis mängija, ükskõik kummast meeskonnast, võib palli mängida, kas seda eemale tõugata või korvi suruda. Ameerika reeglite kohaselt on kujutletav silinder üle korvi ja palli ei või puutuda, kui pall on kas või osaliselt selles silindris ja võib veel sisse kukkuda.

Toronto Raptorid ei oleks kunagi saanud NBA meistriteks euroopa reeglitega. Kawhi Leonardi viimase sekundi vise seitsmendas poolfinaali mängus Philadelphia vastu 2019 põrkas neli korda vastu rõngast enne, kui langes korvi.

Veelgi rumalam olukord leidis aset hiljem teises veerandis, kui Drell tegi vahelt lõike ja ründas korvi kaks ühe vastu olukorras. Drell otsustas ise mitte lõpuni korvile põrutada, vaid sööta pall ja söötis nii, et pall lendas auti. Selle peale vahetati ta välja ja poolaja võitis Iowa 65-58.

Kolmanda veerandi algul Drell kohe avaminutil tabab ühe kaugviske. Peale seda ta näeb paaril korral napilt mänguaega. Mänguhoog on hakanud soosima Windy City meeskonda ja kui on veel üks minut ja neliteist sekundit mängida, siis Windy City juhib kuue punktiga. Drell tuuakse uuesti mängu, et tõhustada kaitset. Peale vahetust tekib olukord, kus Terry viskab palli sisse äärejoonelt, et alustada uuesti mängu. Iowa meesmehe kaitse üritas nurjata Terry viset, ja Terry, et pallist lahti saada määrustes ettenähtud viie sekundi jooksul, viskab palli üle väljaku Drellile. Ta viskab selle palli nii jõuliselt, et see lendab üle Drelli pea auti. Sellega Iowa saab palli ja kohe visatakse sisse üks kolmene. Windy City omakorda üritab nüüd mängida aega maha ja nad saadavad viskekella viimsel sekundil ühe kolmese teele, mis aga ei taba. Korvi all kobarasse kogunenud mängjate vahel tekib tõeline mudamaadlus lauapalli valdamise nimel. Pall põrkab mängijate jalgevahelt välja ja selle saab kätte Windy City mees Antetkounmpo, kes kohe tõuseb õhku ja surub palli ülevalt läbi korvirõnga nii jõuliselt, et korvi konstruktsioon hakkab logisema. Mäng on võidetud 126-121. Muuseas, see Antetkounmpo ei olnud mitte Giannis, kelle aasta palgaümbrik on 42 miljon dollarit Milwaukee Bucksidega, vaid ta noorem vend Kostas. Giannis oli küll saalis pealt vaatamas, et mida noorem veli oli tegemas.

Saab kokkuvõtes öelda, et Henri Drell on arenemas korvpallurina. Kohe tõsiselt arenemas. Siiski, ma vaevalt usun, et sel aastal ta veel päris lõplikult on väljakujunenud, et teha hüpet NBA'sse, aga toetudes sellele, mida ta on näidanud Chicagos, on ta kahtlemata üks parimatest eesti mängumeestest profi ridades.