Eastbourne'i muru ja Kaia Kanepi (#2)
Sport | 26 Jun 2022  | Margus JukkumEWR
Teises ringis Rothesay International Eastbourne (WTA 500) turniiril Kaia Kanepi (WTA 38) kohtus Beatriz Haddad Maiaga (WTA 29). Brasiillanna on momendil üks kuumemaid mängijaid WTA karussellil. Enne Eastboune'i Haddad Maia oli murul võitnud kaks turniiri järjestikku. Need olid Rothesay Birmingham Classic (WTA 250) ja Rothesay Open Nottingham (WTA 250). Õieti, Haddad Maia matši võitude seeria algas kohe peale peale Prantsusmaa lahtiseid. Pariisis oli viimane kord kui ta kaotas ja tema vastane teises ringis ei olnud keegi muu kui Kaia Kanepi, kes võitis 6-4, 6-4.

Haddad Maial võis olla veel mõru maik suus peale kaotust Kaia Kanepile, kuna eestlanna mängujärgses intervjuus lobises välja, et oli tuttav brasiillanna mänguga. Ta oli temaga koos treeninud Trophee Lagardere turniiri ajal ja ainuke üllatus oli, et Haddad Maia mängis täpselt samamoodi matšis kui ta mängis trennis.

Eastboune'is Kanepi ja Haddad Maia matš toimus kaheteistkümnendal väljakul mis on täiesti kõrvaline mänguväljak väheste istekohtadega. Sellegipoolest oli trobikond entusiaste kohal, kes jälgisid närvekõditavat võistlust.

Mäng algas kehvasti Kaia Kanepile, kes küll oma servil läks juhtima 30-0, kuid vastane suutis murde sooritada esimesel võimalusel. Enam murdeid ei tulnud ja sett läks Haddad Maiale 6-4. Kanepil jäid esimeses setis kaks murdepalli realiseerimata.

Teises setis Kanepi alustab hästi, hoides oma pallingut ja järgmises geimis, Haddad Maia servil, läks kiirelt juhtima 40-15 kahe murdepalliga. Nendest ta kohe esimese realiseerib. Edasi mõlemad mängijad servivad üha paremini. Jälle piisab ühest murdest, et sett võita mis seekord läheb Kanepile 6-4.

Kolmandas setis on pisut rohkem rabelemist. Kolmandas geimis Kanepi ei suutnud murret vormistada kahest murdepallist, aga järgmises geimis oma servil näitab ta sisu ja päästab kaks brasiillanna murdepalli ja sellega oma pallingu. Seis 2-2.

Kuuendas geimis Kanepi ei suutnud kahte geimipalli ära panna ja karistuseks Haddad Maia murrab esimesel võimalusel.Seis on nüüd 2-4. Järgmises geimis Kanepi uuesti teenib ühe murdevõimaluse, aga teeb lihtvea. Sellele järgnevad järjestikus kolm lihtviga ja Haddad Maia on matši võidust geimi kaugusel. See nii pea ei tule, kuna Kanepi suudab oma servigeimi võita. Haddad Maia alustab servimist matši võidu peale ja läheb juhtima 30-0. Kanepi siiski säilitab närvi, kui Haddad Maial oli kaks matšipalli käes, kui seis oli 40-15 ja ta toob geimi tasamänguni. Siit edasi Kanepi teenis veel neli murdevõimalust, mida Haddad Maia suutis kõik päästa enne, kui kolmandal matšpallil võit tuleb kui Kanepi tõrjub palli võrku ja kaotab matši 4-6, 6-3, 3-6.

Mis juhtus? Mäng oli ultratasavägine. Vahe oli ainult Kaia Kanepi võimetus olulistel hetkedel realiseerida enda loodud võimalusi. Raske on võita, kui suudad kaheteist murdepallist üheainsa sisse kasseerida.

Tennisemaailm kolib järgmisel nädalal Wimbledoni ja Kaia Kanepi on üle pika aja saanud endale asetuse, nimelt 31. See on suuresti tänu poliitikale. AELTC (All England Lawn and Tennis Club) teatas aprilli lõpus, et nad kehtestavad täieliku võistluskeelu Vene ja Valgevene tennisistidele turniiridel mis toimuvad Suurbritannias. Seda kõike reaktsioonina Vene sõjalise tegevuse eest Ukrainas. See kutsus esile tugeva vastureaktsiooni ATP (Association of Tennis Professionals) ja WTA (Women's Tennis Association) poolt. Nende katuseorganisatsioonide põhikirjas on säte, et sportlasi kui indiviide ei tohi karistada või takistada võistlustel osalema tingitud ainult nende elukohast või nende valitsuse otsustest. Senini on kõikidel turniirides Vene ja Valgevene tennisistid mänginud indiviididena, kes ei esinda oma kodumaad. Vastukäiguks ATP ja WTA kuulutasid välja keelu jagada Wimbledoni osalejatele edetabeli punkte. Edetabeli punktid on omaette valuuta mis on mängijate poolt hinnatud, tihti rohkem kui auhinnaraha. Edetabeli kohad määravad asetuse turniiridel ja nendel on ka tähtsus sponsoritele. Tippsportlased tavaliselt teenivad rohkem raha sponsoritega, kui otseselt mänguväljakul auhinnarahadega.

Tänavune Wimbledon tuleb lahjem varasematest tänu paljude mängijate puudumisele ja see peaks soosima Kaia Kanepi võimalusi jõuda edasi hilisemate ringidesse. Elame näeme.