Presidendilt saab tänavu teenetemärgi 99 inimest ERR
Kuumad uudised 01 Feb 2012  EWR
    Trüki   E-post   FB     

Valgetähe I klassi teenetemärk (Postimees/Scanpix) - pics/2012/02/35012_002.jpg
Valgetähe I klassi teenetemärk (Postimees/Scanpix)
President Toomas Hendrik Ilveselt saab sel aastal sarnaselt mullusele teenetemärgi 99 inimest.

Riiklikud teenetemärgid saavad ka diplomaat Daniel Erik Schaer ning kapo ametnikud Tõnu Miilvee ja Peeter Oissar.

Ilves põhjendas, et nende läbimõeldud, professionaalne ja visa tegevus aitas koostöös teiste ametkondadega ja välispartneritega oluliselt kaasa Liibanonis 114 päevaks pantvangistatud seitsme ratturi vabastamisele.

Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi saab USA ekspresident George W. Bush, kellel oli presidendi kinnitusel määrav roll NATO 2004. aasta laienemisele, mis liitis alliansiga Eesti ning kes seisis hiljem kindlalt Eesti sõbra ja toetajana meie välis- ja julgepoliitiliste huvide eest.

Riigivapi III klassi teenetemärgi saab 2005. aastast välisministrina töötanud Urmas Paet.

Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi saab inimõiguslane, Venemaal demokraatia eest seisja Ljudmilla Aleksejeva.

Valgetähe III klassi teenetemärgi saab avastusõppe edendaja ning Metsaülikooli eestvedaja ja kaasaaitaja Eestis Mare Taagepera.

Valgetähe IV klassi teenetemärgi saab aga Ilvese sõnul järjekindlalt inimõiguste, kodanikuvabaduste, demokraatia ja õigusriigi põhimõtete eest seisnud Silver Meikar.

Eelmisel aastal jagas Ilves 99 ning 2010. ja 2009. aastal 97 ordenit, aasta varem aga 268 ordenit. Rekord kuulub aga Arnold Rüütlile, kes tunnustas 2006. aastal 834 inimest.

TÄNAVUSED AUTASUD JAGUNEVAD JÄRGMISELT:

Riigivapi III klass
Urmas Paet - välisminister

Valgetähe III klass
Kaido Höövelson - sumomaadleja
Rein Munter - tehnikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor
Mare Taagepera - avastusõppe edendaja, Eesti Metsaülikooli arendaja
Toomas Vint - kunstnik ja kirjanik

Valgetähe IV klass
Hannes Altrov - klarnetimängija, Eesti Muusikaakadeemia professor
Rein Einasto - geoloog, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor
Kuulo Kalamees - seeneteadlane, Tartu Ülikooli emeriitprofessor
Mati Karmin - skulptor
Avo Keel - võrkpallitreener
Toomas Kiho - ajakirja Akadeemia peatoimetaja
Maarja Kruusmaa - biorobootika arendaja, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Enn Loigu - keskkonnateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Olav Maran - kunstnik
Silver Meikar - ühiskonnaelu edendaja
Ain Mäesalu - arheoloog, Tartu Ülikooli õppejõud
Laine Mägi - näitleja ja õpetaja
Ülo Niinemets - keskkonnateadlane, Eesti Maaülikooli professor
Tõnu Oja - näitleja
Jaak Peebo - keeleteadlane
Nikolai Petrovitš - ettevõtja, põlevkivitööstuse arendaja
Jakob Proovel - maadlustreener
Toivo Ülo Raun - ajaloolane, Indiana Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid
Toomas Rein - arhitekt
Tarmo Rüütli - jalgpallitreener
Daniel Erik Schaer - diplomaat
Jaak Sulg - ettevõtluse edendaja
Ants Tael - tantsuõpetaja
Mati Vetevool - ettevõtluse edendaja

Valgetähe V klass
Uno Aan - kohaliku elu edendaja
Eve Alttoa - konservaator, kunstiteadlane
Helle-Mai Enniko - ametiühingutegelane
Igor Gontšarov - Eesti-Moldova suhete edendaja, Moldova
Vladimir Juškin - Balti Vene-uuringute Keskuse direktor
Hele Kiisel - õpetaja ja hariduselu edendaja
Else-Jannike Kuum - Eesti-Norra suhete edendaja
Helle-Mare Kõmmus - rahvakultuuri edendaja
Peeter Langovits - pressifotograaf
Meeli Leeman - ettevõtluse edendaja
Loit Lepalaan - kohaliku elu edendaja, dirigent
Mart Noorma - teaduse populariseerija, Tartu Ülikooli õppejõud
Jaanus Nõgisto - muusik ja telerežissöör
Vladimir Ossipov - õpetaja
Erich Perner - jalgrattatreener
Õnne Pollisinski - ujumistreener, invaspordi arendaja
Eve Rohtla - ajakirjanik
Vaiko Sepper - raamatukogunduse edendaja
Aino Siirak - õpetaja, õpikute koostaja
Külli Sulg - eestluse hoidja Venemaal
Raul Talmar - dirigent
Ants Tarraste - kutseõpetuse edendaja
Heino Tartes - rahvamuusika edendaja
Tiia Teder - ajakirjanik
Uudo Timm - loodusuurija ja -kaitsja
Villu Veski - muusik
Sirje Vinni - kohaliku elu edendaja

Valgetähe medal
Hillar Eelmaa - ajaloo talletaja
Ell Maanso - koduuurija
Jüri Nikolajev - ajakirjanik

Eesti Punase Risti II klass
Vahur Valvere - vähiarst

Eesti Punase Risti III klass
Tanel Laisaar - kopsuarst
Ene Palo - naistearst

Eesti Punase Risti IV klass
Enno Liiber - päästeametnik
Karl Mäesepp - vabatahtlik abistaja
Sülvi Sarapuu - pimedate ja vaegnägijate abistaja

Eesti Punase Risti V klass
Asta Aleinik - vereandja
Vambola Sepp - vereandja
Heiki Valdek - vereandja

Kotkaristi I klass
Ants Laaneots - Eesti kaitseväe arendaja, kindral

Kotkaristi IV klass
Heldur Lomp - politseiametnik
Tõnu Miilvee - kaitsepolitseiametnik
Peeter Oissar - kaitsepolitseiametnik
Priit Pastarus - kaitsepolitseiametnik
Toomas Susi - kaitseväelane, major
Mati Tikerpuu - kaitseväelane, kolonelleitnant

Kotkaristi V klass mõõkadega
Martin Meos - kaitseväelane, leitnant

Kotkaristi V klass
Ain Kruuse - politseiametnik
Kotkaristi kuldrist mõõkadega
Tarmo Lepik - kaitseväelane, kapral
Andres Soosaar - kaitseväelane, seersant

Kotkaristi kuldrist
Uno Jaks - vabadusvõitleja
Arnold Kruusamägi - vabadusvõitleja
Leonida Rebane - vabadusvõitleja
Juta Saharova - vabadusvõitleja
Talis Thal - politseiametnik

Maarjamaa Risti I klass
George Walker Bush - Eesti NATO-ga ühinemise toetaja, Ameerika Ühendriikide president aastatel 2001-2009

Maarjamaa Risti III klass
Ljudmilla Aleksejeva - inimõiguslane, Venemaa
Dainius Dabašinskas - Eesti-Leedu koostöö edendaja
Sadayuki Sakakibara - Eesti-Jaapani kultuuri- ja majandussuhete edendaja

Maarjamaa Risti IV klass
Erkki Olavi Auvinen - Eesti-Soome majandussuhete edendaja
Emmanuel Barbe - Eesti-Prantsuse koostöö edendaja
Hiltrud Kaufmann-Friedrich - Eesti-Saksa koostöö edendaja
Eero Lavonen - Eesti-Soome koostöö edendaja
Benoît Paumier - Eesti-Prantsuse kultuurisuhete edendaja
Denis Pietton - Eesti-Prantsuse koostöö edendaja, diplomaat
Erich Samson - õigusteadlane, Eesti juristide koolitaja ja õigussüsteemi arengule kaasaaitaja, Saksamaa
Guntis Šmidchens - Balti õpingute programmi rajaja, Washingtoni Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid

Maarjamaa Risti V klass
Ari Impivaara - Eesti-Soome inseneride koostöö edendaja
Anatoli Razumov - massirepressioonide uurija, Venemaa
Neil Macrae Taylor - Eesti-Suurbritannia majandussuhete edendaja

Toimetas Oliver Kahu ERR
 
    Trüki   E-post   FB     
SÜNDMUSED LÄHIAJAL

Vaata veel ...

Lisa uus sündmus